Anasayfa » İstanbul » İstanbul Gezi Rehberi » Müzeler » Yıldız Şehir Müzesi
michael kors saat

Yıldız Şehir Müzesi

Tarihteki en güçlü devletlerden biri olan Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük saraylarından dördüncüsü olan Yıldız Sarayı’nın Güzel Sanatlar Salonu’nda 1988 senesinden bu yana hizmet veren Şehir Müzesi’nin, tarihte geriye doğru bir yolculuk yapıldığında ilk olarak 1939 senesinde kurulduğu öğrenilmektedir.

1939 yılında Beyazıt Belediye Kütüphanesi’nde temelleri atılan “Şehir Müzesi”, takvimler 1945 yılını gösterdiğinde, Fatih İlçesi Saraçhane semtinde bulunan Gazanfer Ağa Medresesi’ne taşınmıştır. Gazanfer Ağa Külliyesi’ndeki döneminde ise ziyaretçilerini “Belediye Müzesi” ismiyle kabul etmiştir.

“Şehir Müzesi”; 1988 senesinde bugünkü binası olan Yıldız Sarayı’nda, iki kat üzerine kurulu uzun bir sergileme alanından oluşmaktadır. Müzede on sekizinci ve on dokuzuncu asırlara ait etnografik ve tarihi eserler sergilenmektedir.

Osmanlı Hükümdarlığı döneminde İstanbul halkının sosyal yaşamını anlatan akla gelen – gelmeyen birçok eser sergilenmektedir. Camın, lüle taşının, porselenin ve metalin büyük bir maharet gerektiren el işçiliği ile imal edilmiş örnekleri ziyaretçiyle buluşan nadide parçalardan bazılarıdır. Ayrıca Şehir Müzesi’nde dönemin yerli yabancı birçok resim ve hat sanatçısının birbirinden nadide yapıtlarına da yer verilmiştir.

Osmanlı Hükümdarlarından; İkinci Mehmet, İkinci Osman (Genç Osman) ve Birinci Mahmut’un tuğralı fermanlarının da sergilendiği “Şehir Müzesi”, Pazar ve Pazartesi günleri haricindeki her gün, herhangi bir ücret ödemeksizin sabah 09.00, akşam 16.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

İstanbul’un tarihi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ve dönemin insanlarının yaşayışları hakkında fikir edinmek için yerli – yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğratılan “Şehir Müzesi”, ziyaret edilmesi gereken önemli yerler arasında yer almaktadır.

Yıldız Şehir Müzesi Nerede

Yıldız Şehir Müzesi Nasıl Gidilir?

Adres: Yıldız Mahallesi, Barbaros Bulvarı / Yıldız Sarayı, Beşiktaş – İSTANBUL
Tel: 0212 258 5344
michael kors saat

Yorum bırakabilirsiniz...

Email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>