Anasayfa » Genel » Ekonomi » Mısır Borsası Hareketlendi
michael kors saat

Mısır Borsası Hareketlendi

Darbenin ardından Mısır borsasından yabancılar çıkarken yerliler alım yapıyor

Mısır’ın bir yılı aşkın süredir en büyük çaplı hisse senedi rallisinde, yerli yatırımcılar alış yaparken, yabancı yatırımcılar, asker destekli siyasi geçiş döneminin ekonomik büyümeyi geciktireceği endişesi ile satış yapıyor.

Lokal yatırımcıların alımları ile gösterge EGX 30 Endeksi dün yüzde 7.3 yükselirken, Arap olmayan yatırımcılar, Bloomberg’in derlediği verilere göre, net 103 milyon Mısır poundu (15 milyon dolar) civarında satıcı konumundaydı. Bu, 28 Mart’tan bu yana en yüksek tutarı işaret ediyor.

Protesto gösteriler sonucu askerin müdahalesi ile demokratik yollardan seçilmiş ilk cumhurbaşkanının görevinden alınmasının ardından yemin ederek geçiş dönemi için Cumhurbaşkanlığını üstlenen Adly Mansour, son 20 yılın en kötü ekonomik daralmasını ve Orta Doğu’nun en kötü bütçe açığının gayrısafi yurtiçi hasılaya oranını miras almış durumda. Mısır’ın Uluslararası Para Fonu’ndan talep ettiği 4.8 milyar dolarlık kredi henüz onaylanmadı ve bu nedenle, ekonomi dış yardıma duyarlı hale geldi.

Dubai’de Exotix Ltd.’nin Orta Doğu direktörü Ahmad Alanani, “Mısır’ın temel ekonomik göstergeleri değişmedi. Bu nedenle, piyasa yabancı yatırımcılara rallilerde çıkma şansı verdi,” dedi ve “Bugünkü siyasi tablo daha öncesine göre daha fazla kutuplaşmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Mısır’ın 1 milyar dolarlık 2020 vadeli tahvillerindeki ralli sonucu faiz dün 149 baz puan ya da 1.49 yüzde puanı düşerek yüzde 9.28’e indi. Bu, kağıdın işleme başladığı Nisan 2010’dan bu yana en büyük çaplı düşüşü işaret ediyor.

Mısır’ın beş yıl vadeli tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyeti (CDS’ler) 113 puan düşerek 787 seviyesine indi. Ancak kontratlar halen küresel anlamda en pahalı 10 kontrat arasında yer alıyor.

michael kors saat

Yorum bırakabilirsiniz...

Email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>