Anasayfa » İstanbul » İstanbul Gezi Rehberi » İstanbul Oyuncak Müzesi
michael kors saat

İstanbul Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005 yılında ünlü yazar Sunay Akın tarafından ailesinden kalma Göztepe’deki köşkünde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, türünün ülkemizdeki ilk ve tek örneğidir. Oyuncakların sergilendiği bir müze kurma fikrinin temellerini çocukluk yıllarında atan Sunay Akın, 20 yıl önce Almanya’nın Nürnberg kentine yapmış olduğu seyahatte bir oyuncak müzesini ziyaret eder. İlk kez o zaman böyle bir müzeyle karşılaşan Sunay Akın o kadar etkilenir ki daha sonra gittiği tüm ülkelerde oyuncak müzesi aramaya başlar. Bu gezilerin sonunda gelişmiş her ülkede mutlaka bir oyuncak müzesinin olduğunu fark eden şair Türkiye’de de böyle bir müze olmalı der. Bu hayalin sonucu olarak da 15 yılda gezdiği her ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalar dan oyuncaklar satın alarak bu müzeyi kurar.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın oyuncak Müzesi hayalini gerçeğe taşırken müzesinin dekorasyonunda sahne tasarımcısı Ayhan Doğan ile çalışmıştır. Müzedeki oyuncaklar o kadar çok çeşitler ki yaş sınırı olmaksızın her insanı kendine çeker. Bu müzede, evcilik oynadığınız bebekleriniz, kurşun askerleriniz, metal arabalarınız, çocukluğunuz ve anılarınız sizleri karşılar. 4.000’in üstünde antika oyuncağın bulunduğu müzedeki en eski oyuncak 1817 yılına ait, Fransa`da yapılan oyuncak bir kemandır. 1820 yılında Amerika`da yapılan bir bebek, yine aynı ülkeden 1860 yılına ait misketler, Almanya`da yapılan yüz yaşında teneke oyuncaklar ve porselen bebekler müzenin en eski eserleri arasındadır.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri haricinde, hafta içi, 09:30-18:00; hafta sonları ise 09:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Ziyaret Ücretleri: Tam:10 TL İndirimli:7 TL`dir.

Adres :
Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17
Göztepe / İST

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne nasıl gidilir?

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne İETT otobüsleriyle ulaşmak isteyenler, Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen şu seferleri kullanabilirler:

10, 10B, 10S, 14ÇK, 14KS, 17, 17L, 19F, 19K, 19M, 19S, GZ1, GZ2

Telefon :
0 (216) 359 45 50 – 51
Önemli not: Müzede fotoğraf çekimi yasaktır.

michael kors saat

Yorum bırakabilirsiniz...

Email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>