Anasayfa / Gezi / Cennet Kapısı Dağı – Tianmen Dağı
Cennet Kapısı Dağı - Tianmen Dağı (3)

Cennet Kapısı Dağı – Tianmen Dağı

Çin’in Zhangjiajie şehrinin üstünde Cennet Kapısı Dağı olarak da bilinen Tianmen Dağı uzanır. Buraya ulaşmak için yaklaşık 11 km’lik bir tırmanış gerekir. Eğer bu fazla diyorsanız o zaman dünyanın en uzunu olarak kabul edilen, 7455m mesafeyi 1279m yükseklikten giden teleferiği kullanabilirsiniz, tabi yükseklik korkunuz yoksa…

Ama bununla da kalmıyor, teleferikten sonra tırmanmanız gereken birçok merdiven daha var. Eğer başarırsanız Çinlilerin deyimiyle Tanrı’ya en yakın noktaya ulaşmış oluyorsunuz.

“Cennet Kapısı Dağı” olarak da bilinen Tianmen Dağı, Çin’in orta kesimindeki, Hunan Eyaleti sınırları içinde ve Zhangjajie şehrinin üstünde yer alıyormuş.

Tavsiye bağlantılar: eca kombi servisariston kombi servis

M.S 260 yılında, dağdaki karstik mağaranın duvarının yıkılmasına tesadüfen tanık olan bir yerel yönetici, dağı, göğe açılan bir kapıya benzetmiş ve bu durumu imparatora bildirmiş.
Bunu bir uğur anlamında düşünen imparator çok sevinmiş ve dağa “Cennet Kapısı” anlamına gelen Tianmen adını vermiştir.

Dağa, uzun süre sarplığı nedeniyle insanlar çıkmamış. Günümüzde ise, dağın yamacına kurulan 999 basamaklı taş merdiven ile dağa çıkılabilmektedir. 9 rakamının, Çinlilerin gözünde uğur simgesi olduğunu göz önüne alırsanız, Tianmen Dağına çıkan 999 basamağın “cennete giden yol” u simgelediğini görebilirsiniz.

Tianmen Mağarası’nın içinde özel manzaralar bulunuyormuş. İlki, tavanından aşağıya inen ve rüzgâr estiği zaman sallanan bambu ağaçları iken diğeri ise, mağaranın tavanından damlayan, “Erik çiçeği yağmuru” olarak adlandırılan su damlalarıymış. Ağzıyla 48 damla yakalayabilenin ölümsüz olacağına dair inanışlar varmış.

Cennet Kapısı Dağı – Tianmen Dağı Görselleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*


üç + 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>