Anasayfa » Genel » Dünya'dan Haberler » Brezilya Devlet Başkanı siyasi reform için “plebisite” gitme sözü verdi.
michael kors saat

Brezilya Devlet Başkanı siyasi reform için “plebisite” gitme sözü verdi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ülkesinde geçtiğimiz hafta 1 milyondan fazla kişiyi sokaklara döken protestolara yanıt olarak siyasi reform için plebisite gitme sözü verdi.

Rousseff ayrıca kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi için odaklanılacak beş ana alanı açıkladı: Mali sorumluluk ve enflasyonun kontrol altına alınması, siyasi reform, sağlık hizmetleri, toplu taşıma ve eğitim. Sadece toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi için 23 milyar dolar kaynak ayrılacak.

Rousseff’in bu açıklaması gösterilerin fitilini ateşleyen toplu taşıma protestolarını başlatan küçük aktivist grubunun temsilcileriyle yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Protestoları sürdüreceklerini açıklayan aktivistler ise bugün Sao Paulo’da diğer grupların düzenleyeceği gösterilere de destek vereceklerini açıkladı.

Rousseff ayrıca 26 büyük kentin valileri ve belediye başkanlarını da bir araya getirerek nasıl köklü değişiklikler yapılabileceğini görüştü. Burada yaptığı konuşmada Rousseff, “Bir kez daha tekrar etmek isterim ki benim hükümetim demokratik sesleri dinliyor. Sokaktan gelen sesleri duymayı öğrenmeliyiz. Hepimiz istisnasız bu işaretlere alçakgönüllülük ve netlikle yanıt vermeliyiz” dedi.

Plebisit Ne Demek?

Referandum ya da plebisit; anayasa değişikliği, yasaların kabulu gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasi’nin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Ancak bu tür oylamalar, muhalefetin onayını almadan, popüler uygulamaları hayata geçirmekte kullanılabildiğinden, totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edilebilirler.

Plebisit genelde yasama organlarının biri tarafından halkın oylamasına sunulan bir sorudur. Plebisitlerde genellikle seçmene farklı seçenekler sunulmaz, sadece bir teklifin kabulü veya reddi oylanır.[1] Bu nedenle plebisit bir şekilde “güven oylaması” manasını ihtiva ettiği için, günümüzde referanduma nazaran daha az kullanılır.

michael kors saat

Yorum bırakabilirsiniz...

Email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>