michael kors saat

Atatürk Arboretumu

İstanbul  şehrinin hemen içinde saklı bir cennet olan Atatürk Arboretumu’nu sizler için ziyaret ettik; gideceklere kılavuz olduk, gidenlerin anılarını tazeledik. İstanbul’da yaşayıp da çoğu insanın farkına varamadığı, Belgrad Ormanlarının yanı başındaki geçmişi 1950’lere dayanan canlı bitki ve ağaç müzesidir “Atatürk Arboretumu.” İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin bilimsel inceleme ve gözlem alanı olan Arboretum, yaklaşık 300hektar büyüklüğünde olup, dikkatle incelenmeyi bekleyen yaklaşık 2000 bitki ve ağaca ev sahipliği yapmaktadır. Botanik bahçesinde girdiğiniz andan itibaren şehrin karmaşasını ve yorgunluğunu geride bırakıp bu sihirli yerin tadını çıkarmaya başlıyorsunuz.

Alanın ilk girişinde sizi 2 gölet ve bunların arasından ormanın derinliklerine doğru patikalar karşılamakta. Kurak havalarda Arboretumun sulanmasında da faydalanılan bu göletlerde küçüklü büyüklü çeşitli balıklar, ördekler, kazlar ve su kaplumbağaları yaşamakta. Gelirken yanınızda ufak ekmek parçaları getirmenizi tavsiye ederiz. Balıkların ekmekleri kapmak için suyun üzerine zıpladıklarına ve ördeklerle kazların amansız ekmek kavgalarına şahit olabilirsiniz. Dahası bu bitki ve ağaç müzesinde göletler arasında veya ormanın derinliklerine doğru çeşitli patikalar üzerinde de trekkingler yapabilirsiniz.

Arboretumun bir müze olmasından, bölgenin bilim ve gözlem alanı olarak kullanılmasından dolayı alanda piknik yapılmasına izin verilmediğini önemle hatırlatırız. Bu nedenle üye olmayan halkın hafta sonları girişlerine izin verilmediği gibi alana girişlerde pikniğin yasak olduğu bilgisi size hatırlatılmaktadır. Gerek trekking yapanlar gerekse bölgede zaman geçirmek isteyenler için tavsiyemiz yanlarında getirecekleri küçük çantalarına sandviç koyulmasıdır. Çünkü içeride herhangi bir yiyecek ve içecek satışı olmadığı için zor durumda kalınabilir Arboretum sadece keyifli zaman geçirmek veya bölgeye gelen grupların bilgi alabileceği bir bilim merkezi olarak değil, sanatsal faaliyetler için de bir plato görevi görmektedir.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinin titiz önlemleri eşliğinde çekilen “Kahpe Bizans, Keloğlan Kara Prense Karşı” gibi birçok sinema filmi, reklam filmleri ve klipler burada çekilmiştir. Uzun lafın kısası sayfalar dolu yazıda yazılsa bu efsunlu yeri kelimelerle anlatmak yetersiz kalacak. İstanbul bugünlerde hâkim olan yeşil-sarı-kahverengi tonları kaybolmadan bu güzelliğe kendi gözleriyle şahit olmak isteyenler taksınlar en sevdiklerini kollarına ve doğruca cevirsinler rotalarını bu renkli dünyaya.

Ulaşım:

Atatürk Arboretumu’na ister özel aracınızla ister toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Özel araçlarıyla gelmek isteyenler, Büyükdere Caddesi’nden Sarıyer yönüne doğru giderken Bahçeköy tabelalarını izlemeniz yeterli oluyor. Bahçeköy merkeze gelmeden İstanbul Üniversitesi’nin Spor Alanının karşısındaki piknik alanları ve bentlere giden Kemerburgaz yoluna saptığınızda 300m sonra solda kalacaktır. Ayrıca toplu taşıma ile gelmeyi düşünenler için de tarif etmekte fayda olacaktır. İETT’nin Sarıyer, Taksim veya Levent’ten Bahçeköy’e giden otobüsleri ile merkeze gelmeden Kemerburgaz ve bentler sapağında inip 300m yürüyerek Arboretumu varabilirsiniz.

Giriş:

Arboretuma girişler hafta içi ve hafta sonu şeklinde ayrılmaktadır. Hafta sonu Arboretuma sadece üyeler giriş yapabilirken, hafta içi cüzi bir ücret karşılığında herkes giriş yapabilir. Yıllık olarak verilen üyelik kartları için Orman Fakültesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Hafta sonu sınırsız olarak size açılacak bu hizmetin bedeli 350 TL’dir. Hafta içi bana yeter diyenler içinse öğrenci 1 TL, yetişkin 2 TL’dir.

Atatürk Arboretumu; Orman Fakültesi karşısı, Kemerburgaz asfaltı üzeri, Bahçeköy, İSTANBUL

Randevu Tel; 0212 226 19 29

Atatürk Arboretumu’ndan Fotoğraflar

michael kors saat

Yorum bırakabilirsiniz...

Email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>