Anasayfa » Kültür - Sanat » 14 Şubat Sevgililer Günü için Film Önerileri
michael kors saat

14 Şubat Sevgililer Günü için Film Önerileri

1. “Brief Encounter” (1945)
Aslında epik filmleriyle ünlü bir yönetmen olan David Lean’in bu sade başyapıtı, evli bir kadın ile trende tanıştığı bir doktor arasındaki aşkı alabildiğine güçlü şekilde anlatan zamansız; mutluluktan çok melankolinin ve vicdan muhasebesinin öne çıktığı bir aşk filmi…

2.“Happy Together” (1997)
İngilizce ismi yanıltıcı olması, “Happy Together” birlikte mutlu bir çifti anlatmıyor. İlişkilerini düzeltmek için Arjantin’e gelen çiftin hikayesinde, kıskançlık, kalp kırıklığı ve ayrılıklar, kısacası aşkın yıpratıcı yönleri öne çıkıyor. Hong Konglu usta Wong Kar Wai, diğer bir aşk filmiyle “In The Mood For Love”la tanınsa da, “Happy Together” da bundan aşağıda kalmayan, senaryosundan stilindeki
ustalığa dört dörtlük bir yapım.

3. “The Apartment” (1960)
Billy Wilder’ın klasik romantik komedisi “The Apartment”, başrollerdeki Jack Lemmon ve Shirley MacLaine’nin müthiş uyumuyla ve gülümseten senaryosuyla çekildiği günden bugüne türün en tepesindeki yerini hiç kaybetmedi.

4. “Annie Hall” (1977)
Modern zaman ilişkileri uzmanı denilebilecek Woody Allen’ın hünerinin doruklarından biri olan “Annie Hall”, bir aşkı bulmaya da kaybetmeye de eşit ağırlık veren, müthiş diyaloglara sahip bir film.

5. “Sil Baştan / Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (2004)
Senaryo dehası olarak kabul edilen Charlie Kaufman’ın yaratıcı senaryosu, yönetmen Michel Gondry’nin teknik zekası ve de başrollerdeki Jim Carrey ile Kate Winslet’ın performanslarıyla birleşince, bilim kurgu hikayesi üzerinden aşkın doğası üzerine benzeri bulunmayacak bir film ortaya çıktı.

6. “Loves of a Blonde” (1965)
Milos Forman’ın yönettiği Çek Yeni Dalgası klasiklerinden “Loves of a Blonde”, kasabaya gelen piyanistle tek gecelik bir ilişki yaşadıktan sonra onun peşinden şehre giden ve istenmediğini fark eden genç kız üzerinden aşkın bir tarafının da hayal kırıklığı olduğunu hatırlatıyor.

7. “Letter from an Unknown Woman” (1948)
Stefan Zweig’ın novellasından büyük yönetmen Max Ophüls tarafından uyarlanan film, platonik aşkı her yönüyle ele alıyor, romantizmin doruklarında geziniyor.

8. “Moulin Rouge / Kırmızı Değirmen” (2001)
Paris’in ünlü Moulin Rouge’unda çalışan Satine âşık olan yazarın hikayesini müzikal türünde anlatan filmde Baz Luhrmann renkli, görkemli bir aşk filmi ortaya çıkarıyor.

9. “Sensiz Olmaz / High Fidelity” (2000)
Nick Hornby’nin kitabından uyarlanan, Stephen Frears’ın yönettiği bu çok sevilen film, izleyiciyi romantik komedi tarihinin en sevilen kahramanlarından biriyle tanıştırdı: Sevgilisinden ayrıldıktan sonra geçmişteki kötü ayrılıklarını gözden geçiren plak dükkanı sahibi Rob Gordon’la…

10. “La Collectionneuse” (1967)
Eric Rohmer’in ahlakla ilgili altılı serisinin üçüncü filmi, “Erkek Koleksiyoncusu” genç bohem bir kadınla aynı evde yaşayan iki erkeğin hikayesi üzerinden aşkla ilgilendiği kadar, kadın erkek çatışmasını da dört dörtlük sunuyordu.

Keyifli Seyirler..

michael kors saat

Yorum bırakabilirsiniz...

Email adresiniz sitede yayınlanmayacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>